22 Haziran 2015 Pazartesi

Borsa'da Bist100 ve EURUSD çıkacak USDTRY düşecek mi?

Günaydın,

Aklımızdaki sorular Borsa'da Bist100 ve EURUSD çıkacak USDTRY düşecek mi?

Aslına bakarsanız trend dönüşlerini yakalamak önemli gibi görünse de trend üzerine oturmak oldukça önemli.

Sabırsız bir toplum olduğumuz için hemen kazanalım, kazandıkça kazanalım duygusu ile kazanılan yetmediği için realize etmeyen ya da ilk durakta trendi terk eden yönümüzün yanı sıra "en dipteyiz, daha düşmez" diyerek işlem yapıp  kaybetmeye başladığımızda  da nasıl olsa döner diyerek sürekli alım yapıp malı arttıran ya da stoploss yapmadan uzun vadeli yatırımcı ruhuna bürünen, zarar en dayanılmaz hale geldiğinde ise "ARTIK YETER" deyip satan bir yatırımcı profilimiz var.

Temel analiz ile teknik analiz arasında bocalayan teknik analize göre mal alan ama sonra temel analize bakıp korkarak mal satan yani işin özü duygularıyla işlem yapan insanlar olarak bizler varken uzun vadeli yatırım yapan stoploss'u kullanarak stratejik olarak işlem yapan oyuncular her zaman kazanacaktır.

BİST100:

82000 den 75000 e kadar bir anda düşen borsada 82000 civarında mal alan KY malları satıp dayanılmaz hafifliği hissettiğinde uzun vadeli piyasa oyuncuları işin içine girerek Bist100'ü 83400 e kadar getirdiler.  75268 görüldükten sonra "ralli başlıyor" diye yazdığımı beni takip edenler hatırlar.

Teknik analiz hesaplarıma göre 86769'u gösteriyor. Eğer koalisyon için gerçekten yoksa umut BİST100 85500-86000 civarından dönecektir. Eğer koalisyon olacaksa piyasa oyuncuları BİST100 ü 91000 'e kadar çıkartacaklarından şüphemiz olmamalı.

Bugünlerde gelmiş olduğumuz İlk durak 83500- 84500 aralığı.  Bu seviyelerde biraz oyalanabiliriz ya da çıkış soluksuz devam edebilir. Benim görüşüm bu çıkışın soluksuz devam etmesi yönünde. Sürekli realizasyon bekleyen ve realizasyon gelince mala girecek topluluğun sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu topluluğun iştahı da sürekli kabarıyor.
Bu kalabalık zaten yeterli seviyeye geldiğinde,  piyasa oyuncuları da kazancı yeterli görerek istekli kalabalığa malı devrederek ufak ufak beklemeye gireceklerdir.


Dolartl 2.75-2.80 bandında  iken 2.64 e yolculuk başladı iye yorumlamıştım. Hala görüşüm değişmedi. Ancak yukarıda anlattığım psikoloji nedeni ile karlı pozisyonlar bu seviyelerde boşaltılabilir ya da 2.61 e uzanabilecek bir satış bandında trade etmeye devam edebilirler. Benim düşüncem Borsayı takip etmek ve ona göre Dolartl'de pozisyonlarımı gözden geçirmek.

EURUSD 1.1221 ile 1.14 arasında dalgalanıyor. Yunanistan bahane olup asıl barometre FED'in tutumu. Sürekli piyasaya para basılan bir ortamda temel analize göre euro almak mantıklı değil. Ancak herkes satıyorsa kim alıyor? algı değişmez ise nasıl para kazanılacak sorusu ile kalabalığın çıkış yönünde dengelenmesi için Yunanistan olayları bahane ediliyor.
Beklentim eurusd'nin 1.1221 ile 1.14  bandında hareket etmesi. Kısa vadeli pozisyonlarımda bu band üzerinde trade ederek kar sağlamayı düşünüyorum. uzun vadeli pozisyonum ise SHORT.

Keyifli bir gün dilerim.

Yazdıklarımın yatırım tavsiyesi olarak algılanmamasını rica ederim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder